Očkování proti klíšťové encefalitidě

Počátkem jara začínají aktivity v přírodě. S tím jsou spojená některá nebezpečí a k nim patří i nakažení klíšťovou encefalitidou. Aktivita klíšťat začíná koncem března a končí začátkem listopadu. Dle ministerstva zdravotnictví není ani koronavirová epidemie důvodem k přerušení preventivních očkování.

Kdy je vhodná doba k očkování?

Traduje se, že se má očkovat mimo sezónu. Popravdě je to ale hlavně proto, abychom očkování využili i v nadcházející sezóně. Protože se ale očkujeme i kvůli dalším sezónám, tak se očkování může provádět a má smysl kdykoliv během roku. Drobnou a asi převážně teoretickou nevýhodou očkování v sezóně je, že se vakcinace nemá provádět 30 dnů po přisátí klíštěte. To jen proto, že kdybychom se od klíštěte nakazili, tak by bylo očkování zbytečné.

Základní očkování

Pro kompletní očkování se při klasickém schématu dávají 3 injekce. Druhá za 1-3 měsíce, třetí za 5-12 měsíců. Při zrychleném schématu se druhá injekce dává již za 14 dní. (Třetí pak stejně jako při klasickém schématu - za 5-12 měsíců). Imunita nastává již 14 dní po druhé injekci. Klasické schéma vytváří imunitu spolehlivěji. Zrychlené schéma je určené pro využití v přicházející sezoně, čili pro případ, že jsme se nestihli očkovat dříve.

Po jaké době se přeočkovává?

Přeočkování se provádí po 5 letech, u osob nad 60 let po 3 letech. Podle posledních výzkumů se však zdá, že imunita přetrvává podstatně déle - pravděpodobně až deset let a do této doby tedy stačí jen jedna dávka přeočkování. A mezi druhou a třetí dávkou může být interval až 3 roky.


Doporučení přeočkovávat standardně po 3-5 letech a když se na to zapomene tak až do 10 let není zcela logické, ale takové informace v současnosti dostáváme. Stále probíhají studie, které dobu přeočkovávání upřesňují a tak budeme časem vědět více. Po právní stránce je to údajně tak, že když pacient promešká dobu přeočkování po 5 resp. 3 letech a je očkován do 10 let, tak je to rozumně bezpečné, ale pokud přesto onemocní, tak je to jeho odpovědnost. Alternativně si při promeškání přeočkování může na své náklady nechat vyšetřit protilátky (u nás na poliklinice 473 Kč, červen 2021).

Očkování u nás v ordinaci

O svých předchozích očkováních se informujte u nás v ordinaci, užitečné mohou být i záznamy o očkování, které máte u sebe. Očkovací látka se jmenuje FSME nebo Encepur a je možné je vzájemně zaměňovat. Na samotné očkování se vzhledem k probíhající epidemii Kovidu-19 prosím objednejte.

Cena očkování

Cena za aplikaci jedné dávky je 1110 Kč. Platí se přímo v ordinaci, možno i kartou. Pojišťovny toto očkování nehradí, ale po zažádání přispívají na očkování všeobecně. Bývá to řádově 500 Kč. Bylo to možné i dříve, ale nyní je díky koronaviru údajně ještě snadněji možné - alespoň u VZP - o příspěvěk zažádat emailem. K němu je nutné přiložit oskenované dokumenty - doklad o zaplacení a vyplněnou žádost (stáhne se na stránkách VZP). Částka bývá určena na jeden rok, tak asi lze taktizovat, jak kompletní očkování rozložit do dvou let (při maximálních intervalech 3 a 12 měsíců i do tří let). (Příspěvky pojišťoven na očkování).


Další údaje a zajímavosti

1. Klíšťě kromě encefalitidy přenáší i boreliozu. Proti té zatím není očkování.
2. U boreliozy dochází k nakažení až za 24 hodin po přisátí klíštěte a uvádí se dokonce až 36 hodin, proto je večerní kontrola po pobytu v přírodě dostatečná. U encefalitidy k nákaze může dojít už po několika hodinách.
3. Klíšťová encefalitida je viroza a když už vznikne, tak na ni neexistuje specifický lék.
4. Už u nás neplatí, že se klíšťata nevyskytují na horách. Nakažená klíšťata byla zjištěna i u Luční boudy v Krkonoších.
5. V sousedním Rakousku byl ještě v 80. letech výskyt nemoci stejný, nyní tam však nemoc prakticky vymizela. Čtvrtina onemocnění v Evropské unii je ze České republiky. Protože žijeme v exponované oblasti a proočkovanost je malá. Ročně u nás onemocní řádově 500 lidí, v poslední době to je každý rok o 100-200 osob více, takže poslední rok byl rekordní.
5. V Rakousku je proočkovanost 88%, u nás 20%. Ale i u nás se každým rokem očkuje stále více lidí (a pojišťovny vydávají na příplatky stále více peněz).
6. Na odstraňování klíštěte existuje spousta rad. Málokterá je ale asi vědecky ověřena. Kusadla klíštěte nemají tvar závitu, nemá ho tedy smysl kroutit. Už se nemá pokapávat olejem - může se dusit a přitom člověka naopak infikovat zpětným vyvrhnutím krve (asi neověřeno). Klíště se ze stejného důvodu také nemá mačkat. Ani mačkání klíštěte nikdo velmi pravděpodobně v experimentu nezkoušel, je ale asi rozumné se tomu vyhnout. Hlavní je klíště objevit a vcelku jakkoliv odstranit. Poslední doporučení, které jsem viděl, je od americké CDC z tohoho roku (2019). Klíště se uchopí pinzetou s úzkými branžemi co nejblíže u kůže (rovnoběžně s kůži). Pak se prostým tahem odstraní. Předtím se ničím nepotírá. Místo se ošetří denaturovaným alkoholem nebo umyje vodou a mýdlem.
7. Odstraněné klíště je dobré zlikvidovat. To je možné spláchnutí do záchodu, namočením do alkoholu nebo spálením.


Aktualizace 6/2021.


Přehled dalších textů (provoz ordinace, nemoci, léky, očkování, doporučení pro těhotné, a jiné).