Většina níže uvedeného textu platí, jen máme od podzimu 2023 ještě druhou vakcínu - Eflueldu, kde jsou pro mladší/zdravější osoby odlišné podmínky doplácení. Viz Očkování na kovid a chřipku v sezóně 2023/2024.

Očkování proti chřipce

Proč se očkovat?

Mladšího zdravého člověka chřipka neohrozí, očkování však může zabránit nepříjemné epizodě horečnatého onemocnění uprostřed zimního období.

 

Motivem také může být ochrana ostatních lidí - rodinných příslušníků a zejména seniorů. Starší člověk hůře vytváří protilátky, takže i když je očkován, tak u něj spíše může dojít k selhání vakcinace. Očkování ostatních členů rodiny ho pak chrání. Stejná logika platí, když je v rodině těhotná žena.

 

U seniorů a osob s chronickými chorobami může chřipka probíhat velmi těžce. V nejhorším případě i smrtelně. Chronickými chorobami se myslí nejčastěji cukrovka, nemoci srdce, plic nebo ledvin. Pro tyto osoby je proto očkování zdarma.

Očkování v době kovidu

Očkování na chřipku proti kovidu nechrání. Může se však teoreticky stát, že organizmus je chřipkou oslaben a následně se spíše kovidem nakazí a choroba může mít těžší průběh. Nejčastější praktická výhoda však bude nejspíše v tom, že když neonemocníme chřipkou, tak nebude nutno vylučovat kovid, což představuje vyšetření na specializovaném odběrovém místě a aspoň krátkodobou izolaci.

Očkování a těhotenství

Z podávání léků a očkování má každá těhotná žena hrůzu. V těhotenství však probíhá chřipka obzvlášť těžce, protože matka má potlačenou imunitu, aby tolerovala plod. Proto se očkování naopak doporučuje, a to kdykoliv během těhotenství. Při španělské chřipce v roce 1918 zemřelo 70% těhotných žen. Dnes již chřipky takto těžce neprobíhají, ale může to být velká nepříjemnost, i s ohrožením dítěte. Výhodou očkování také je, že matka pak předá protilátky dítěti.

Očkovací látka

Od roku 2018 už máme jenom tzv. tetravakcínu (Vaxigrip tetra nebo Influvac tetra), to znamená, že obsahuje 4 chřipkové kmeny místo tří, což oproti předchozím létům zvyšuje šanci, že bude očkování účinné.

Za očkování se platí?

Nad 65 let je očkování zdarma. Očkování je zdarma také pro osoby mladší, které mají chronická onemocnění jako jsou cukrovka, nemoci srdce, plic nebo ledvin. To jsou ty nejdůležitější, na další se ptejte lékaře. Pojišťovna má k proplacení podmínku, že daná choroba vyžaduje podávání léků. Při splnění těchto podmínek tedy nebudete v ordinaci platit nic.

 

Pro ostatní je očkování za 600 Kč (poplatek zahrnuje vakcínu i její aplikaci). Tuto částku zaplatíte v ordinaci. U pojišťovny pak můžete tuto částku nárokovat, často celou. Prakticky každá pojišťovna má nějaký program, kterým na očkování přispívá (viz příspěvky pojišťoven na očkování). U VZP to letos (2023) je 200 Kč.

Mám se objednat? Jak očkování probíhá?

V době očkování byste měli být zdrávi. Pokud si chcete zajistit rychlé odbavení, tak se objednejte. Vezmeme Vás však i bez objednání a vynasnažíme se minimalizovat dobu čekání. V pořadníkovém systému zvolte tlačíko "Ukončení neschopnosti" (máme sice tlačítko "odběry/injekce/očkování" ale vzhledem k očekávanému vyššímu zájmu nám toto pomůže k lepší organizaci). Očkuje se malou jehlou do ramene, po aplikaci je kvůli možné reakci třeba vyčkat alespoň 15 minut v čekárně.

Kdy se s očkováním začíná? A kdy končí?

Optimální doba pro začátek očkování je konec října. Při příliš časném očkování se totiž může stát, že zejména starším osobám protilátky nevydrží do konce chřipkové sezóny. Ideální samozřejmě je, když je člověk očkován než přijde epidemie. Nyní však již neplatí, že s příchodem epidemie očkování končí. Očkovat se může celou dobu výskytu chřipky, což může být až do května. Za racionální lze považovat očkování i v lednu, případně únoru.

Nechal jsem se kdysi očkovat a pak jsem dostal tak hroznou chřipku jako nikdy

Člověk může infekcí dýchacích cest onemocnět i po očkování proti chřipce. Příčiny mohou být tři:

1/ imunologové neodhadnou správně, které kmeny mají být pro danou sezónu ve vakcíně zastoupeny a očkování je pak neúčinné nebo méně účinné.
2/ starší člověk vytváří protilátky hůře a nemusí být tak dobře chráněn. I tak ale většinou nemoc alespoň probíhá mírněji.
3/ nemoc, která vznikla po očkování proti chřipce není chřipka, ale jiná infekce, většinou také virová.

Není pravdou, že očkování proti chřipce onemocnění chřipkou zhoršuje nebo dokonce vyvolává.

Zajímavosti
Historie

V roce 2019 to bylo právě 100 let od třetí vlny španělské chřipky. Nemoc tenkrát usmrtila 20 miliónů lidí, podle některých pramenů dokonce 50 milionů. Přitom obětí první světové války bylo "jen" 10 miliónů. Co se týče názvu, tak Španělsko v tom bylo nevinně. Bylo totiž ve válce neutrální, proto počty španělských nemocných nebyly cenzurovány a vypadalo to, že chřipka tam řádí nejvíc. Nyní může chřipka vzácně usmrtit staršího nemocného člověka, ale tenkrát umírali spíše lidé ve věku 20-40 let. Není vlastně úplně jasné proč, velmi pravděpodobně se ale podobně jako nyní u kovidu jednalo o nadměrnou reakci organizmu. Nejtragičtější skupinou byly těhotné - těch umíralo až 75%. Po Praze jezdila černá tramvaj k přepravě mrtvých. Vážně se uvažovalo o tom, že se pro zvýšení kapacity položí koleje ke hřbitovu v Ďáblicích.

 

Chřipka možná významně ovlivnila následující dějiny Evropy a světa. Při kapitulačních vyjednáváních na konci války totiž onemocněla chřipkou umírněná americká delegace (včetně prezidenta Wilsona), takže převážil vliv tvrdších evropských vyjednavačů. To vedlo k uvalení velkých reparací na poražené Německo a to se později stalo jednou z příčin druhé světové války.

Budoucnost

V současné době se již provádějí zkoušky na lidech s první univerzální vakcínou. Její protilátky jsou zaměřeny na části chřipkového viru, které se nemění každý rok, a tak by vakcína mohla působit více let, počítá se 2-4 roky, a nemuselo by se očkovat každý rok znovu. Nyní probíhají zkoušky na zdravých dobrovolnících. To ovšem neznamená, že bude vakcína hned k dispozici. Může se bohužl stát, že nebude vyhovovat vůbec.

Poslední aktualizace: 1.9.2020 dr. V. Vinduška


Další texty pro pacienty (provoz ordinace, nemoci, léky, očkování, doporučení pro těhotné, a jiné).