Strana GPS

Klobouček

Oblast Klobouček představuje pás skal na jihovýchodní straně vrchu Klobouček na Brdech.

 

Na Lezci.cz je t.č. (září 2010) popis přístupu ke skalám nejasný, snad jsou tam i chyby.

 

Diskutuje se také o režimu vstupu do vojenského prostoru. Dle telefonických informací z městského úřadu Příbram

se do vojenského prostoru v žádném případě nesmí autem a turisté tam smějí jen o víkendech. Výjimku lze získat jen na zvláštní povolení (září 2010).

 

Co se týče samotných dat pro GPS, tak by stačil jediný bod - vrch Klobouček. Stěny jsou pak v jeho bezprostřední blízkosti. Problém jsou však místa vstupu do vojenského prostoru a případné místo pro zaparkování auta.

 

Údaje jsou promítnuty do map Googlu. Stažení dat - Kloboucek.gpx. Vše je též možné zobrazit v Google Earth (= stažení souboru kml).

 

 Body Cedule 1 až 3 značí vstup do vojenského prostoru. My jsme viděli jen Ceduli 1 - je zamalovaná a spolu s nápisem o vojenském prostoru zničená. Český člověk tedy může předstírat, že nic neviděl. Na druhé straně není u cedule ani žádné místo na parkování. Od Cedule 1 je na Klobouček přímou čarou 1,8 km. Opakovaně jsme viděli stát auta kousek dál - u stavení pod hrází - pojmenoval jsem ho Myslivna, protože myslím, že to myslivna byla. Tam je taky závora, vždy jsme ji viděli otevřenou. Odtud je na Klobouček 1,5 km.

 

U Cedulí 2 a 3 jsme nebyli. Jejich existenci jen předpokládáme. Nevíme v jakém jsou stavu ani jestli a kde jsou v těch místech závory.

 

Pokud by se člověk rozhodl ignorovat zákaz vjezdu (jak se to na Lezci naznačuje), tak má zas na druhou stranu víceré možnosti. Po lese je možné jezdit po všech cestách co jsou na mapě dole - jsou asfaltové nebo aspoň pevné. Jsou též vzájemně propojené. Též je jich ještě víc, jen jsou pak trochu horší.

 

Na parkování by bylo nejlepší místo Parkování 1b - je úplně neblíž Kloboučku, tak 200 m, navíc by se skoro vůbec nemuselo do kopce, přijet tam určitě jde. Ostatní parkování jsou od vrcholu vzdálena tak 500 m. Parkování 1a je za Cedulí 1. Tam jsme stáli. Parkování 2 je za Cedulí 2 - vede tam tam červená šotolinová cesta, o které se mluví v popisu na Lezci (červená na mapě níže). Ceduli 3 s Parkováním 3 jsme jen odvodili z mapy. Toto místo ale nejvíc odpovídá nákresu z Lezce - jako by se na Lezci slovní popis a obrazové schéma vztahovaly k různým místům.

 

Mezi parkováním 1 a 2 je pramen s pitnou vodou. Je tam taky lavička a stůl na piknik. 

 

Na samém vrcholu je ještě třeba dát pozor - vrchol je dost placatý a rozhlehlý, takže není jisté kde skály hledat. Ty také nestojí na vrcholu ale jsou pod jeho úrovní - obrácené k jihovýchodu. Když se jde z druhé strany tak jsou vidět až na poslední chvíli.

 


Zobrazit místo Klobouček na větší mapě