Obecné informace pro těhotné

Jód

Připomínáme, že v těhotenství je nutný zvýšený přívod jódu v potravě. Platí to po celé těhotenství i při kojení. Nutnou dávku můžete získat několika způsoby: 1. „těhotenské vitaminy“ s obsahem jodu 150–200 ug (1 tableta denně) 2. tablety s jodem (Jodid 100 µg 1–2 tablety denně) 3. minerální voda Vincentka, potřebné množství je již v pouhých 20 ml denně (běžný hrnek má asi 250 ml).

Zvýšení dávky hormonů štítné žlázy

Pokud jste měla před těhotenstvím sníženou funkci štítné žlázy a brala jste proto léky (např. Euthyrox), pak by tato dávka měla být navýšena (asi o 20-50% od 4-5. týdne).

Odběry na štítnou žlázu

Toto se také netýká všech těhotných žen (i když se o tom diskutuje), ale jen těch tzv. rizikových. Jak se určuje kdo je rizikový?

Nemoc štítné žlázy u příbuzných
Věk nad 30 let
Nadváha s BMI ? 40 kg/m2
Zvětšená štítná žláza na pohled (struma)
Příznaky svědčící pro nedostatečnou funkci štítné žlázy - suchá kůže, únavnost, pomalý puls,..
Dříve zjištěné tyreoidální protilátky (především TPOAb)
Diabetes mellitus 1. typu (méně častý typ) nebo jiné autoimunitní onemocnění
Neplodnost
Potrat nebo předčasný porod v minulosti
Ozáření hlavy nebo krku v minulosti
Pobyt v oblasti s jodovým deficitem - ČR se toto netýká, ale mezi rizikové státy patří Ukrajina a ostatní bývalé státy SSSR, Maďarsko, Itálie, Velká Británie, viz mapa

Očkování proti černému kašli

Novorozenec nemá protilátky proti černému kašli a tato nemoc, na rozdíl od dospělých nebo i seniorů, pro něj může být smrtelná. Zdrojem nákazy jsou nejčastěji členové rodiny (v 65%) a úplně nejčastěji je zdrojem matka, jejíž očkování se na výsledku proto nejvíce projeví.

Očkovat proti černému kašli je možné a doporučované i v těhotenství - ideálně ve třetím trimestru, mezi 28. a 36. týdnem. Tato praxe je již delší dobu zavedena ve vyspělých státech jako jsou USA nebo Velká Británie. U nás toto doporučení platí od roku 2015 (text doporučení).

Pro klid matky by bylo lepší, kdyby očkování proběhlo před otěhotněním, na to ale málokdo pomyslí. Proto je ostatně doporučeno první přeočkování proti tetanu (ve 25-30 letech) provádět kombinovanou vakcínou, která kromě tetanu obsahuje i ochranu proti černému kašli (Boostrix, Adacel). Ochráněni jsou tak mladí lidé, kteří budou většinou brzo mít rodinu.

Zdrojem nákazy pro novorozence jsou i ostatní členové rodiny. Ti by měli být oočkováni nejméně 4 týdny před porodem. K tomu již jen poznámka, že předchozí očkování v dětství nebo i prodělaná choroba spolehlivě nechrání - člověk může dostat černý kašel 2-3x za život. Očkování dětí se také provádí až od roku 1957, takže senioři, kteří se Vám možná budou o dítě starat, vůbec očkováni nebyli.

Podrobněji o očkování proti černému kašli zde.

Očkování proti chřipce

Těhotné, včetně žen 2 týdny po porodu, mají zvýšené riziko vážného průběhu chřipky. Jsou například 4x častěji hospitalizovány. Chřipka se také může promítnout do nepříznivého průběhu těhotenství, důsledkem může být předčasný porod nebo nízká porodní váha. Očkování poskytuje také významnou ochranu pro dítě. Děti mladší 6 měsíců se totiž nemohou očkovat. Při očkování matky dostanou ochranné protilátky přes placentu. Očkovat je možno v libovolném trimestru těhotenství. (Medscape listopad 2017)

Podrobněji o očkování proti chřipce zde.

Léky v těhotenství

Informace o lécích v těhotenství a při kojení je zde.

Psychické problémy po porodu

Po porodu má psychické problémy každá pátá žena. Jde o úzkost nebo deprese. Pomoci může konzultace u dobrovolnické organizace Úsměv mámy, která spolupracuje s Národním ústavem duševního zdraví. Konzultantky jsou proškolené dobrovolnice, většinou maminky, které samy prošly obtížným obdobím. Kontakt na www.usmevmamy.cz.


dr. V. Vinduška, poslední aktualizace 11.5.2021


Přehled dalších textů pro pacienty (provoz ordinace, nemoci, léky, očkování a jiné).