Nepříznivé účinky statinů jsou nejčastějši způsobeny negativním očekáváním pacienta

Na vysoký cholesterol se nejčastěji podávají tzv. statiny (zejména atorvastatin a rosuvastatin). Jsou velmi účinné a bylo jednoznačně prokázáno, že snižují výskyt srdečních infarktů a mozkových příhod. Pacienti však často uvádějí výskyt obtíží, zejména bolesti svalů.

Nedávná velká studie SAMSON prokázala, že tento negativní účinek je způsoben negativním očekáváním ze strany pacienta a nikoliv vlastní škodlivým působením léku. Studie byla přednesena 15.11.2020 na výročním kongresu Americké kardiologické společnosti (AHA) a současně publikována v prestižním New England Journal of Medicine.

Ve studii bylo 130 tisíc pacientů a každý byl sám sobě tzv. kontrolou. Tzn. chvíli statiny bral a chvíli ne, v náhodném pořadí. Když statiny nebral, tak buď nedostával vůbec nic nebo dostával tabletku, o které nevěděl, že žádnou účinnou látku neobsahuje. Takové uspořádání medicínské studie se považuje za nejspolehlivější (No 1 trial design). Ve výsledku, když pacienti nebrali nic, tak pochopitelně žádné obtíže neměli. Když dostávali tablety, tak se bolesti svalů u někoho objevily. Ale výsledek byl takový, že 9 z 10 osob, které obtíže udávaly, v tabletě žádnou účinnou látku neměli.

Nejde o to, že by si pacienti obtíže vymýšleli, skutečně je pociťují. Příčinou je očekávání negativního účinku a ten je zase důsledkem informací zejména na internetu a v tisku. Správným postupem ale není například snižování dávky léku - jen nemocného utvrzuje v tom, že příčinou je samotný lék - ale spíše takovéto vysvětlení.

Obecná poznámka. Pokud nějaký ve skutečnosti neúčinný lék nebo postup má u pacienta příznivý účinek, tak se mu říká placebo. A opačně - když lék díky negativnímu očekávání pacienta škodí, tak jde o tzv. nocebo.

Odkaz na článek o studii (anglicky).


V. Vinduška 21.11.2020


Další texty (provoz ordinace, nemoci, léky, očkování, doporučení pro těhotné, a jiné).