Pohybová aktivita u osob s migrénou

Lidé s migrénou mívají nižší úroveň fyzické aktivity. To zaznělo na konferenci Americké společnosti pro bolesti hlavy nyní počátkem června (3.-6.6.2021).

Ve zkráceném článku není uvedeno, jestli je to také proto, že fyzická aktivita právě probíhající migrenózní bolesti zhoršuje.

Uvádí však hypotézu, že snížená aktivita mimo období obtíží naopak k výskytu migrény přispívá. Při dlouhém sezení se zvyšuje hladina cukru a tuku v krvi a imunitní systém odpovídá mírným celkovým chronickým zánětem, který bolesti hlavy vyvolává.

Tyto osoby jsou tím pádem také připraveny o další mnohočetné benefity časté fyzické aktivity jako je snížení výskytu kardiovaskulárních chorob, duševní ladění, dobrý spánek atd atd.

Pohyb je doporučován v množství, které je totožné jako pro osoby bez obtíží nebo naopak s jinými chorobami – každý týden 150-300 minut aerobní aktivity střední intenzitou (rychlá chůze, klidná jízda na kole apod) nebo 75-150 minut aerobní aktivity o vysoké intenzitě (svižná jízda na kole, běh, atd.). Pohyb má být také nejméně 2x týdně doplněn posilováním hlavních svalových skupin.


Odkaz na článek, anglicky.

(K migréně se také vztahuje náš text Další příznivé účinky léků na cholesterol.)


dr. V. Vinduška, 20.6.2021


Další texty (provoz ordinace, nemoci, léky, očkování, doporučení pro těhotné, aj.).